Piłkarze Kasztelana Sierpc w pierwszym meczu rundy wiosennej ulegli na wyjeździe Kryształowi Glinojeck 0:1 (0:0) - 16.03.2008.

2008-03-20

Pierwsza kolejka Mazowieckiej Ligi Seniorów zapowiadała się arcyciekawie z dwóch powodów. Pierwszy był dość prozaiczny. Po tak długiej przerwie kibice piątoligowych drużyn byli ciekawi formy swoich pupili, roszad dokonanych składzie, ale p.w. chcieli ich wreszcie zobaczyć w walce o ligowe punkty, bo mecze sparingowe to nie to samo. Drugim nie mniej ważnym powodem do uważnego śledzenia premierowej kolejki w grupie północnej MLS był zestaw par tej serii gier. Tak się złożyło, że ekipy z miejsc 1-6 grały ze sobą, a o miano hitu kolejki rywalizowały spotkania Podlasie Sokołów Podlaski - Naprzód Zielonki, Huragan Wołomin - Pogoń Siedlce oraz najciekawszy dla sierpeckich kibiców mecz Kryształ Glinojeck - Kasztelan Sierpc. W rywalizacji Podlasia z Naprzodem ci pierwsi potwierdzili swoje aspiracje IV, a może nawet III ligowe gromiąc solidnego przecież przeciwnika aż 6:1. Spotkanie Huraganu z Pogonią było bardziej zacięte, ale ostatecznie i  tutaj 3 oczka pozostały na terenie gospodarzy (2:1). Nas najbardziej interesowało starcie Kryształu i Kasztelana.

Dobra połowa

Bitym faworytem tej konfrontacji byli popularni cukrownicy. Niektórzy ludzie z tzw. sierpeckiego środowiska sportowego typowali nawet wyniki w granicach 5:0, 6:0 dla miejscowych. Te obawy (a może pobożne życzenia?) okazały się bezpodstawne. Sierpczanie wybiegli na stadion w Glinojecku w mocno przemeblowanym w porównaniu do rundy jesiennej składzie bez Górnickiego, Włoczewskiego, Iwanowskiego i Golatowskiego. Co gorsza, w ostatniej chwili w tym istotnym meczu nie mogli również zagrać Maciej Lemanowicz, Paweł Sławiński (obaj kontuzje) i Tomasz Braniecki (kartki). Brak tych trzech zawodników okazał się bardzo widoczny i kluczowy dla losów meczu, … ale dopiero w drugiej połowie. W pierwszej Kasztelan grający z 6 młodzieżowcami w składzie radził sobie nadspodziewanie dobrze. Podopieczni Romana Betlejewskiego i Dariusz Kraski nie zagrażali może zbyt często bramce miejscowych, ale za to umiejętnie rozbijali ich ataki. Wszystko to dzięki dużej dyscyplinie taktycznej i grze pressingiem. To Kasztelan, jako pierwszy stworzył groźną sytuacje pod bramka rywali. Po rzucie wolnym (z około 40 m) wykonywanym przez Damiana Bednarskiego piłkę wolejem próbował uderzać Michał Dzięgielewski. Niestety w trudnej pozycji nie czysto trafił w futbolówkę i bramkarz rywali obronił ten strzał. W 28. minucie bardzo aktywny w tym meczu Dzięgielewski minął trzech rywali, ale nikt nie doszedł do jego podania na 12 metrze od bramki Kryształu. Miejscowi odpowiedzieli dwoma składnymi akcjami w 20. i 30. minucie spotkania. Na szczęście napastnikom gospodarzy zabrakło zimnej krwi w dogodnych sytuacjach. Tak czy inaczej w 33. minucie powinno być 1:0 dla Kryształu. Po strzale z 9 metrów piłka trafiła w słupek naszej bramki, a dobitka przeleciała tuż obok słupka. Ataki gospodarzy nabierały tempa. W 44. minucie Grzegorz Pietrzak wygrał pojedynek sam na sam z piłkarzem miejscowych.

Setka na początek

Druga połowa rozpoczęła się dobrze dla Kasztelana. W minutę po wznowieniu gry wyszliśmy z ładną kontrą, niestety strzał Daniela Trzcińskiego był niecelny. W 48. minucie sierpczanie mieli 100% okazje do objęcia prowadzenia. Michał Dzięgielewski wykorzystał moment zagapienia glinojecczan i zagrał na piąty metr od bramki rywali. Tam na piłkę czekał Marcin Szulc, ale w wybornej sytuacji trafił w słupek. Gospodarze odpowiedzieli natychmiast, bo już w 49. minucie Daniel Trzciński wybił piłkę prawie z linii bramkowej, a dwie minuty później nasz golkiper wygrał kolejny pojedynek sam na sam. Chwile później jeden z gospodarzy trafił w słupek. Po sierpczanach było wyraźnie widać, że opadają z sił. Zbyt krótki okres przygotowawczy był aż nadto widoczny w drugiej połowie tego spotkania. W 68. minucie Kryształ dopiął swego. Bramka padło po błędzie naszej obrony, a konkretnie z braku asekuracji. W ostatnich 20 minutach mecz się wyrównał. Gospodarzy nie chcieli już ryzykować zbytniego odkrycia się, a ambitni sierpczanie mimo 4 zmian w składzie nie byli już w stanie odwrócić losów meczu.

Kluczowy Żuromin

Kasztelan przegrał 0:1 w premierowej kolejce MLS, ale pokazał się z dobrej strony. Piłkarze z żelazną konsekwencja wypełniali założenia taktyczne trenerów. Co równie istotne walczyli z ogromną determinacją i zaangażowaniem. Mieli bardzo trudne zadanie, bo rywale byli lepiej zgrani, wybiegani i bardziej doświadczeni. – Mecz prowadzony był w bardzo szybkim tempie. Trenerzy Kasztelana ładnie ustawili zespół w strefie, a ten dobrze wypełniał założenia taktyczne. Mimo kilku dogodnych sytuacji bramkowych nie był to dla nas łatwy mecz. Najważniejsze są jednak trzy punkty, tak potrzebne w walce o IV ligę – przyznał asystent trenera Kryształu, Zygmunt Wojkowski. Kolejnym rywalem Kasztelana w sobotę wielkanocną (15.00) będzie ekipa Wkry Żuromin. Patrząc na dalszy rozkład jazdy sierpczan jest to mecz kluczowy dla dalszych losów naszej ekipy w lidze. Za chwilę przyjdą, bowiem potyczki z Huraganem (w), Podlasiem (d) i Żbikiem (w), w których o punkty będzie szalenie trudno. Jeśli mamy coś wygrać w pierwszych 5 kolejkach to właśnie z Wkrą Żuromin. Zwycięstwo z Wkrą nawet przy niekorzystnych wynikach w kolejnych trzech spotkaniach pozwoliłoby naszej drużynie utrzymać się w czołowej dziewiątce ligi po pierwszych 5 seriach gier. Potem, 16 kwietnia w meczu z MKS Ciechanów u siebie będą interesować nas tylko 3 oczka.