Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Rekordowa liczba Sierpczan w IX Biegu Niepodległości w Skrwilnie - 2 X 2004 r.

2004-10-05

W sobotę 2 października 2004 r. biegacze niepodzielnie zawładnęli małym Skrwilnem, gdzie już po raz dziewiąty zorganizowano Bieg Niepodległości.

Należy podkreślić, że imprezą żyła cała gmina. Byli również przedstawiciele powiatu rypińskiego. Gośćmi honorowymi byli polscy medaliści olimpijscy Zenon LicznerskiKazimierz Czarnecki, którzy gorąco dopingowali wszystkich zawodników, a najlepszym wręczali nagrody.

W Skrwilnie zjawiła się bardzo liczna grupa biegaczy z Sierpca. Szkoła Podstawowa Nr 2 pojechała bronić tytułu najlepszej drużyny w klasyfikacji generalne z zeszłego roku.

Biegi rozpoczęły roczniki 1997-1996. Miały do pokonania 300 metrów. III miejsce wśród dziewcząt zajęła Ola Kopiczyńska z SP nr 2. Trzecio i czwartoklasiści mieli do pokonania 600 metrów. Start usytuowano na wysokości mostu nad rzeką Skrwą. Wśród dziewcząt, podobnie jak w Sierpcu wygrała Ewa Podgórska z Bożewa, która przyjechała wraz z ekipą TKKF Kubuś. Prezes Jakub Grodzicki ma nosa; do wyłapywania talentów. Wśród chłopców bezkonkure­ncyjny okazał się Bartosz Olendrzyński, natomiast IV miejsce w tej kategorii zajął Maciej Bugaj obaj reprezentujący dwójkę.

Z dystansem 1000 metrów zmierzyli się uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych. Tu było widać bardzo wyraźną różnicę pomiędzy pierwszymi i ostatnimi zawodnikami. Jest to dystans, którego nie da się pokonać w dobrym stylu bez treningu. IV wśród dziewcząt była Monika Szpejna, a III wśród chłopców Piotr Lisicki. W tej kategorii wystartował również w barwach TKKF Kubuś Paweł Chłopek zajmując V miejsce. Paweł odgrażał się, że w przyszłym roku, kiedy będzie w VI klasie na pewno stanie na podium.

W klasyfikacji generalnej szkół nie udało się naszym obronić tytułu. Po zaciętej walce sierpecka dwójka uległa szkole ze Skrwilna. Musiała się zadowolić II miejscem.

Następnie na dystansie 1500 m startowali gimnazjaliści. Sierpeckie gimnazjum, co prawda nie dojechało, ale barw naszego miasta bronili trenujący w Klubie Biegacza TKKF Kubuś, Katarzyna Filant, Anita ŚwiderskaŁukasz Olendrzyński. Największe szanse z tej trójki miała Kasia. Jeszcze 300 metrów przed metą miała stratę do prowadzącej trójki.

- Ale widziałam rywalki, przecież nie mogłam odpuścić - powiedziała nasza zawodniczka.

Wspaniałemu finiszowi zawdzięcza Katarzyna Filant II miejsce. Anita Świderska uplasowała się na początku drugiej dziesiątki. Łukasz Olendrzyński był VII, ale jest on świeżo upieczonym gimnazjalistą, a w tym wieku dwa lata to bardzo duża różnica.

Wśród szkół ponadgimnazjalych bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Bartłomiej Mysera z Ogniska TKKF Kubuś. Bartek potraktował swój bieg na dystansie 2500 metrów jako rozgrzewkę przed biegiem głównym.

Stu czterdziestu ośmiu zawodników wystartowało w IX Biegu Niepodległości na dystansie 10 km, najmłodszy miał niespełna 11 lat, najstarszy ponad 80.

Wygrał Kamil Poczwardowski ze Szczutowa w czasie 32 minut 02 sekund.

Najlepszy sierpczanin Bartłomiej Mysera był VII w klasyfikacji generalnej, ale I w kat. wiek. 15-19 lat. W kategori tej wystartowało 33 zawodników.

XVII miejsce w klasyfikacji generalne zajął Paweł Kaźmierczak, co dało mu IV miejsce w kat. wiekowej 40-49 lat. Tuż za nim na metę wbiegł Łukasz Krysztofiak, zajmując V miejsce w kat. 20-29 lat. Również V miejsce, ale w kat. 60-69 lat przypadło Ryszardowi Wiśniewskiemu. Wśród kobiet II w klasyfikacji generalnej była Ewa Czajkowska, która równocześnie wywalczyła tytuł zwyciężczyni w kat. 15-19 lat. I miejsce w swojej kategorii (50 lat i powyżej) zdobyła Krystyna Chojnacka, II-ga w kategorii 36-39 lat była Danuta Kozłowska. Wszyscy ww. zawodnicy reprezentowali TKKF Kubuś, ale w biegu brali również udział inni Sierpczacy. I tak w kat. 30-39 lat IX miejsce zajął Jerzy Chrześcijański, X m. Jarosław Muszyński, a XI Piotr Płudowski. Zajmowali oni kolejno miejsce w swojej kategorii, ale różnica pomiędzy pierwszym z nich, a ostatnim była ponad dziesięciominutowa. W kat. 50-59 lat wystartował komendant Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu Józef Chmielewski, zajmując XIII miejsce. Pan Józef po raz pierwszy zszedł poniżej 50 minut. Do mety dobiegł również Stanisław Karolak, zajął XXI miejsce w kategorii 40-49 lat, ale zaznaczam, że nie był ostatnim spośród sierpczan.

W kategorii małżeństw na III miejscu na podium stanęli Paweł i Bogumiła

Każmierczakowie.

Rozdanie nagród zakończyło się sierpeckim akcentem. Nagrodę niespodziankę , rower, wylosował Jerzy Chrześcijański.

Bardzo cieszy fakt, że coraz większa ilość naszych mieszkańców interesuje się bieganiem, to naprawdę najprostsza, najtańsza i najbardziej naturalna forma ruchu.